تاثیرات شگفت‌انگیز ماساژ بر سلامت تیروئید

تیروئید یکی از بزرگترین غده‌های بدن است که در منطقه گردن قرار دارد. هورمون‌هایی که این غده منتشر می‌شود بر عمل‌کردهای مهم و بسیار حیاتی بدن تاثیرگذار است. عواملی همچون کمبود ید، از شایع‌ترین دلایل کم‌کاری تیروئید است. در کم‌کاری تیروئید متابولیسم بدن بالا رفته و افراد هرچقدر هم که پرخور باشند، به مرور لاغر خواهند شد.

مطابق آمار، مردم ایران حدود دو برابر میانگین جهانی، کم‌کاری تیروئید به صورت مادرزاد را تجربه می‌کنند. همچنین بر اساس تحقیقات به دست آمده، کم‌کاری تیروئید در ایران، برای زنان بیشتر از مردان است.

اکنون زمان آن رسیده است تا با کمک طب مکمل، با بسیاری از بیماری‌ها در حد توان و بسته به میزان پیشرفت آن‌ها مبارزه کرد. ماساژ یکی از روش‌های موثر برای مبارزه و یا کاهش شدت کم‌کاری تیروئید است. عدم توجه به موقع به کم‌کاری تیروئید ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به شما برساند. بنابراین در صورتی که عوامل این بیماری را دارا هستید به پزشک خود مراجعه نمایید. در کنار سیستم‌های درمانی پزشکی که طبیعتا، از نظر علمی بسیار مطمئن به نظر می‌رسند، طب مکمل و ماساژ به کمک شما در تسریع روند بهبودی خواهد آمد.

علائم کم‌کاری تیروئید:

  1. خستگی
  2. ضعف عضلانی
  3. نوسانات وزن بدون دلیل
  4. ریزش مو
  5. پوست خشن و خشک
  6. افسردگی
  7. کاهش میل جنسی
  8. چالش‌های شناختی

بیماری‌های دیگری نیز در خصوص تیروئید مانند تیروئید بزرگ شده وجود دارند که به دلیل ماهیت این مقاله از آن می‌گذریم.

اما ماساژ چگونه به کمک بیماران تیروئیدی خواهد آمد؟

ماساژ می‌تواند در بسیاری از مواقع به بیمار هیپوتیروئیدی کمک کند. با توجه به این‌که ماساژ به گردش خون و البته گردش خون لنفاوی کمک بسیار زیادی می‌‌کند و از آن‌جایی که خون و جریان لنفاوی برای تمام اندام‌های اندوکرین حیاتی است، گردش خون بهبود یافته به وسیله ماساژ، کمک بسیار قابل توجهی به روند مثبت تیروئید خواهد کرد.

از دیگر مزایای ماساژ برای بیماران تیروئیدی، کاهش التهابات است. تحقیقات موسسه Buck در نواتو کالیفرنیا، و دانشگاه McMaster در کانادا، نشان می‌دهد که ماساژ درمانی می‌تواند، نتایج مشابهی نسبت به داروهای ضدالتهابی برای بیماران هیپوتیروئید ایجاد نماید.

در نهایت و به سادگی، با توجه به این‌که ضعف عضلانی، خستگی و افسردگی از عوارض بیماران هیپوتیروئید است، بدیهی است که ماساژ نسبت به کاهش محسوس این عوارض کمک بسیار شایانی را خواهد نمود.

منبع: موسسه BUCK

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *