اسرار کمتر شنیده‌شده ماساژ

ماساژ می تواند یک ابزار قدرتمند برای کمک به سلامتی شما باشد. اگر فاکتور سلامتی برای شما مهم است، ما شما را به خواندن این مطلب دعوت می‌کنیم:

اگر چه ماساژ در اکثر مواقع یک تصمیم لوکس تلقی می‌شود، اما ماساژ امروزه به عنوان یک اصل با اهمیت بسیار بالا در پیشگیری از انواع بیما‌ری‌ها و ایجاد آرامش و سلامت روان شناخته می‌شود و به عنوان یک ضرورت پذیرفته شده است. اگر هنوز نیز اعتقاد دارید که ماساژ یک ضرورت نیست و صرفا یک اقدام لوکس هست پیشنهاد می‌کنیم تا ادامه این مطلب را نیز مطالعه فرمایید.

ماساژ چیست؟

ماساژ یک اصطلاح عمومی و همان مشت و مال خودمان است که با لمس پوست، همراه با تنظیم ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها است. این ماساژ می‌تواند با فشار کم یا با فشار بسیار بالا و در حد همان مشت و مال باشد که بر همین اساس انواع مختلفی را شامل می‌شود.

اما می‌توان با شناخت مزایای ماساژ، با علت‌هایی که ضرورت ماساژ را برای ما روشن می‌کند آشنا شد. مطالعات بسیار در حوزه ماساژ و ماساژدرمانی نشان می‌دهد که این اقدام، در افزایش شادابی پوست، افزایش آرامش، کاهش بی‌نظیر استرس و اضطراب ناشی از کار، کاهش دردهای عضلانی و افزایش قابل توجه گردش خون تاثیر بسزایی دارد.

مطالعات به طور کلی نشان داده که ماساژ به طور مستقیم بر فاکتورهای زیر تاثیرگذار است:

 1. کاهش قابل توجه اضطراب
 2. تنظیم اختلالات گوارشی
 3. فیبرومیالژیا یا تاثیر مثبت بر دردهای عضلانی
 4. تاثیر مثبت بر سردرد
 5. تنظیم مناسب بی‌خوابی
 6. تنظیم اختلالات ناشی از استرس
 7. کاهش استرس
 8. مقابله با سندرم درد مزمن
 9. جراحات ورزشی
 10. دردهای مفاصل
 11. تنظیم و افزایش گردش خون
 12. افزایش قوای جسمانی

این‌ها فقط بخشی از فواید ماساژ بود که در این نوشته به آن‌ها اشاره شد. البته باید اشاره کرد که ماساژ، اگرچه راه‌حلی درمانی برای بسیاری از موارد ذکر شده است، اما جایگزین درمان‌های پزشکی نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که درمان‌های پزشکی کمتر از ماساژ پاسخگوی نیازهای ما هستند. اما به جرات می‌توان گفت که ماساژ تاثیر قابل توجهی در پیشگیری و کاهش بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات بدن دارد.

اما همان‌طور که از مزایای ماساژ گفتیم، به شما توصیه می‌کنیم تا در موارد زیر، برای ماساژ اقدام نکنید:

 1. در زمان وجود شکستگی در استخوان‌های بدن که هنوز ترمیم نشده است.
 2. داشتن زخم‌های پوستی که هنوز به طور کامل خوب نشده‌اند.
 3. داشتن سوختگی‌ها با درجات مختلف که هنوز درمان نشده‌اند.
 4. داشتن مشکل پوکی استخوان
 5. داشتن بیماری ترومبوسیتوپنی یا همان اختلال در پلاکت‌های خون.
 6. بیماری‌های پوستی

یادتان باشد که ماساژ نباید با درد مداوم همراه باشد، دردهای خیلی لحظه‌ای و البته با دفعات بسیار کم همیشه وجود دارند، اما هیچ ماساژ حرفه‌ای نباید همراه با درد باشد.

اگر بیماری‌های ذکر شده را ندارید، در ابتدا بابت سلامتی کامل به شما تبریک می‌گوییم و باید بگوییم که شما برای ماساژ نیاز به آمادگی خاصی ندارید. پیشنهاد ما این است که به ماسور یا مرکز ماساژ مورد انتخاب‌ خود مراجعه کرده و برای یک ماساژ عالی آماده شوید. مرکز ماساژ یا ماسور شما موظف است نیاز شما را از شما دریافت کند و در نهایت با انتظارات شما در هنگام ماساژ و نتایج ماساژ آشنا شود. پس از دریافت انتظارات و خواسته‌های شما فرآیند ماساژ در صورت درخواست شما توسط ماسور توضیح داده خواهد شد.

بسته به نوع اولویت، ماسور ممکن است از روغن یا لوسیون خاصی برای کاهش اصطکاک روی پوست استفاده کند. اگر ممکن است به هر گونه مواد آلرژی داشته باشید، به ماسورخود بگویید.

یک جلسه ماساژ ممکن است از ۱۰ تا ۹۰ دقیقه طول بکشد. مهم نیست که چه نوع ماساژ را انتخاب می کنید، باید در طول و بعد از ماساژ احساس آرامش و آرامش کنید.

ماسورهای متعهد، همیشه به فکر سلامتی شما هستند و حاضر نیستند به هر قیمتی، شما را ماساژ دهند. پس اگر یکی از بیماری‌های فوق را دارید، ضمن آرزوی سلامتی برای شما، پیشنهاد می‌کنیم تا زمان بهبودی کامل از ماساژ استفاده نکنید و پس از رفع مشکلات فوق با یک ماساژ فوق‌العاده، دردهای بیماری‌های ذکر شده را به فراموشی بسپارید.

 

منبع: کلینیک سلامتی مایو، امریکا ۲۰۱۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *