۲۰ دلیل برای اینکه ماساژ برای سلامت شما مهم است

ماساژ، چیزی فراتر از آرامش است. تصور همه از ماساژ، آرامش محض و بی چون و چراست که البته این تصور درست است. اما کارایی ماساژ، چیزی بسیار فراتر از آرامش است. تا همین حالا که این مطلب به شما عرضه می‌شود، ماساژ به عنوان طب مکمل، فواید بسیار زیادی برای سلامتی در توانایی‌های خود به ثبت رسانده است. با توجه به این که خوش‌بختانه تنوع ماساژها برای انواع مختلفی از انسان‌ها با فواید مختلف شناسایی شده است، می‌توان گفت که امروزه ماساژ، نقش مهمی در ایجاد سلامتی برای خانواده ایفا می‌کند.

در این مطلب جذاب، بیست دلیل مهم را به شما نشان می‌دهیم، تا بدانید که ماساژ، تا سطح زیادی در سلامتی شما تاثیر‌گذار است.

 1. ماساژ تا حد زیادی سردرد را کاهش می‌دهد: تحقیقات پزشکی که توسط ژورنال هک زندگی انجام شده نشان می‌دهد که ماساژ منظم تاثیر زیادی بر کاهش دردهای سر ناشی از تنش، میگرن و امثال آن دارد و حتی در مواردی منجر به بهبود کامل سردرد شده است.
 2. ماساژ بدن را از تنش دور و آرام نگه می‌دارد: ماساژهایی مانند ماساژ سوئدی یا سنگ داغ که ماهیت ریلکسی دارند، می‌توانند با انجام منظم و با گرمایی که ایجاد می‌کنند، بدن را تا حد زیادی از تنش دور کرده و آرامش خاصی به آن ببخشند که این آرامش به مرور زمان یکی از اولویت‌های دستوری سیستم مغزی به بدن برای ایجاد آرامش خواهد شد.
 3. ماساژ در کاهش دردهای ناشی از بیماری پاتوفیزیولوژی موثر است: این بیماری نوعی سندرم مزمن است حالتی از درد اسکلتی‌عضلانی را در خود دارد. ماساژ منظم تاثیر بسیار زیادی در کاهش دردهای ناشی از این بیماری دارد.
 4. ماساژ به طور چشم‌گیری اضطراب را کاهش می‌دهد: بیش از ۴۰ میلیون نفر در امریکا از اضطراب رنج می‌برند (این رقم در ایران بیش از ۲۰ درصد است که البته منبع موثقی ندارد و احتمالا درصدی بسیار بالاتر وجود دارد). این میزان از اضطراب می‌تواند عواقب بسیار وخیمی را در خود داشته باشد. آمارها نشان می‌دهد که بیش از یک سوم هزینه‌های درمانی‌بهداشتی در ایالات متحده ناشی از اضطراب است (این رقم در ایران بیش‌تر است). خبر خوب اینجاست که ماساژ می‌تواند سطح هورمون استرس شما را کاهش داده و به دنبال آن اضطراب شما نیز تا حد زیادی کم و یا حتی از بین‌ می‌رود.
 5. ماساژ دردهای شما را کاهش می‌دهد: تحقیقات نشان داده است که ماساژ، حتی برای کاهش درد نسبت به طب سوزنی و درمان‌هایی مانند کایروپراکتیک نیز موثرتر است.
 6. ماساژ، مشکلات عصبی، عضلانی ناشی از کمبود حرکت را جبران می‌کند: ۸۶ درصد بزرگ‌سالان در ایالات متحده دارای میزکار هستند و اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها کارهای روزمره و تکراری انجام می‌دهند. این حرکات تکراری، احتمالا آسیب‌های زیادی به دست‌ها، مچ‌ها، گردن و پشت آن‌ها می‌رساند. ماساژ در کاهش این فشار و جبران کمبود حرکت کمک محسوسی به شما ارائه می‌دهد.
 7. ماساژ، میزان انعطاف‌پذیری بدن شما را افزایش می‌دهد: بدن اکثر مردم، از اتعطاف‌پذیری مناسب برخوردار نیست. اگر چه می‌کوشند تا بدنی منعطف و مناسب داشته باشند، اما این امکان به دلایلی مانند اشتغال و یا سبک زندگی، امکان‌پذیر نیست. ماساژهای خاص مانند ماساژ ورزشی، در افزایش انعطاف‌پذیری بدن به شما کمک می‌کنند.
 8. تحقیقات نشان‌ می‌دهد که ماساژ به بیماران سرطانی کمک می‌کند: تحقیقات نشان می‌دهد که در ایالات متحده از هر ده‌ نفر، ۴ نفر از بزرگسالان مبتلا به سرطان هستند. (در ایران به طور میانگین به ازای هر ۱۰۰٫۰۰۰ نفر ۱۵۰ نفر به سرطان مبتلا هستند). ماساژ به طور گسترده‌ای به عنوان طب مکمل کمکی بزرگ برای بیماران سرطانی به شمار می‌رود چرا که تاثیر زیادی در کاهش علائم مرتبط با سرطان مانند حالت تهوع، درد، کمبود خواب و دردهای ناشی از آن دارد.
 9. با ماساژ، انرژی خود را ریکاوری کنید: احتمالا، تا به حال زیاد شده است که پس از پایان کار روزانه، احساس تخلیه انرژی، کاهش و خستگی ناشی از آن باشید. ماساژهای ریلکسی مانند سوئدی، تاثیر بسزایی در ریکاوری انرژی خارج شده است بدن دارند. امتحان کنید.
 10. ماساژ، درمان قطعی بی‌خوابی است: عموما، یک سوم بزرگ‌سالان در معرض بی‌خوابی قرار دارند. بنابراین جای تعجب نیست که اغلب مردم به دنبال رفع مشکلات ناشی از بی‌خوابی خود هستند. مطالعات به طور دقیق، رابطه مثبت بین خواب خوب و ماساژ منظم را دریافت کرده‌اند. باید توجه داشت که مسئاله بی‌خوابی یک مشکل جدی و رفع آن مسئله‌ای حیاتی است چرا که بی‌خوابی از عوامل بیماری‌های بسیار مهم و بزرگ است.
 11. ماساژ، کیفیت زندگی شما را افزایش می‌دهد: دلایل بهداشتی، روانی، روحی و جسمی عوامل بسیار مهمی هستند برای اثبات اهمیت زیاد ماساژ. با رسیدگی به عوامل یاد شده، به طور عادی کیفیت زندگی شما و تغییر و به طور محسوسی افزایش پیدا خواهند کرد.
 12. ماساژ، کمک شایانی به روند گوارش شما می‌کند: ماساژ به طور صحیح و مناسبی، روند کارکرد گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در نهایت موجب دوری از بیماری‌های مانند یبوست می‌شود.
 13. ماساژ، دشمن درجه یک استرس است: استرس مزمن خطر ابتلا به سرطان، بیماری قلبی، سیروز کبد و بیماری‌های ریه را افزایش می دهد. علاوه بر این، مسئولیت بسیاری از حوادث و خودکشی‌ها بر گردن استرس بیش از حد است. به عبارت صحیح‌تر، استرس مسئولیت مرگ بسیاری از افراد را در راحت‌ترین حالت ممکن بر عهده دارد. اما لازم نیست تا کار به اینجا بکشد. ماساژ، از اصلی‌ترین دشمن‌های استرس به شمار می‌رود.
 14. تقویت سیستم ایمنی بدن با ماساژ: تحقیقات موسسه تحقیقاتی Cedars-Sinai نشان می‌دهد که حداقل ۴۵ دقیقه ماساژ منظم کافیست تا میزان ایمنی بدن به واسطه افزایش سطح گردش خودن بالا رفته و تضمینی دیگر برای سلامتی انسان به وجود آید.
 15. ماساژ، تاثیر زیادی در کاهش دردهای ناشی از قاعدگی و PMS دارد: دردی که زنان، در چرخه قاعدگی تجربه می‌کنند گاها عصبی‌کننده و ملالت‌آور است. ماساژ می‌تواند در کاهش درد این چرخه بسیار موثر باشد. اگر بتوانید به طور منظم دردهای قاعدگی خود را با ماساژ کاهش دهید و این نظم را حفظ کنید به مرور زمان و در بلندمدت دردهای قاعدگی شما بسیار کم‌‌تر از آن‌چه که هست خواهد شد.
 16. کاهش خستگی ناشی از کار با صندلی‌های ماساژ: استفاده روزانه از صندلی‌های ماساژور، تاثیر زیادی در کاهش خستگی‌های ناشی از کار دارد.
 17. ماساژ، برای مناسب شدن چهره، صورت، پوست و موهای شما موثر است: ماساژ، به واسطه افزایش سطح گردش خون بدن، تاثیر زیادی در زیباتر شدن پوست، چهره، مناسب جلوه دادن صورت و درخشندگی سطح پوستی دارد. همچنین با افزایش گردش خون، رشد و تقویت پیاز مو نیز به راحتی اتفاق خواهد افتاد.
 18. کاهش دردهای شانه ناشی از نشستن بیش از حد: در مواردی که نشستن‌های طولانی دارید، علاوه بر علائم بسیار زیاد دیگر، دردهای شانه، شایع‌ترین نوع درد در بدن انسان‌ها ناشی از نشستن است. دردهای شانه با ماساژ، کاهش چشم‌گیری خواهند داشت.
 19. ماساژ، فشار خون را تنظیم می‌کند: اگر سابقه ایجاد لخته خونی دارید، بنابراین ماساژ برای شما خطرناک است. اما، اگر مشکلات فشار خون بالا یا پایین دارید، ماساژ، به واسطه قدرتی که در چرخه خونی دارد، به طور حتم فشار خون شما را تنظیم خواهد کرد.
 20. افزایش گردش خون با ماساژ: و مهم‌ترین و با ارزش‌ترین اتفاق در بدن شما پس از انجام ماساژ، افزایش گردش خون است که مادر تمامی سلامتی‌های یک انسان به شمار می‌رود.

ماساژ، به طور منظم، تاثیر بسیار زیادی در سلامتی انسان، و ایجاد حس طراوت، شادابی و آرامش دارد.

 

منبع: ژورنال هک زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *